Sport

Pokud jste někdy špatně zvolili lyžařské boty, nemusíme vám vyprávět o tom, jaké utrpení je lyžovat celý den v nepadnoucích přezkáčích. Podobný zážitek vám do značné míry zkazí dojem z celé zimní dovolené. Víte, podle čeho se orientovat v široké nabídce lyžáků? Přečtěte si, jak vybrat lyžařské boty.

Lyžařské boty jako klíčová součást výbavy

Lyžáky, přezkáče, lyžařské boty, sjezdové boty. Na to, že jim lidé často nemohou přijít na jméno, pro ně existuje docela dost označení. Lyžařské boty rozhodně nepatří k té nejpohodlnější a nejpopulárnější obuvi. Řadu komplikací s jejich používáním si ale uživatelé způsobují špatným výběrem. Například se uvádí, že více než polovina lyžařů jezdí v botách, které jsou příliš velké.

Správně vybrat lyžařské boty není vůbec jednoduché. Když se vám to povede, budete odměněni při každém pohybu na svahu. Což bohužel platí i v opačném případě. Výběr přezkáčů nijak nepodceňujte a věnujte mu dostatečný čas. Nic důležitějšího než lyžařské boty před výletem na hory kupovat nebudete. Zatímco kvalitní lyže si bez problémů opatříte v půjčovně, lyžáky s perfektně vytvarovanou vnitřní botičkou podle vašich nohou tam dostat nemůžete.

Jak začít vybírat lyžařské boty

Na začátku si odpovězte na pár základních otázek. Odpovědi na ně vás nasměrují a umožní vám ukázat na 3–5 modelů, ze kterých si jeden zvolíte.

  • Jak dobrý jste lyžař, jakým stylem a v jakém terénu nejčastěji jezdíte?

  • Jaké jsou vaše fyzické parametry?

  • Máte nějaké problémy s dolními končetinami (důsledky zranění, výrůstky apod.) nebo atypické rozměry některé části nohy (například vysoký nárt, úzké chodidlo či široké lýtko)?

  • Jaká je maximální částka, kterou jste za lyžařské boty ochotni utratit?

Lyžáky: Základní typy podle lyžařských schopností

Rekreační lyžařské boty

Sjezdové boty pro začínající a rekreační lyžaře. Hlavní důraz těchto lyžáků je kladen na pohodlí a dobré tepelně izolační vlastnosti. Vnitřní výstelka je silnější, což zvyšuje komfort lyžaře, ale zhoršuje přenos vyvinuté síly. Skelet rekreační lyžařské boty je měkčí.

Sportovní lyžařské boty

Sportovní lyžařské boty stojí na pomezí rekreačních a závodních. Stále disponují dostatečným polstrováním, které vám poskytne pohodlí a teplo. Zároveň mají tvrdší skelet vhodný pro rychlejší a agresivnější jízdu nebo těžší lyžaře.

Závodní lyžařské boty

Závodní lyžařské boty se odlišují velmi tvrdým skeletem. Cílem je maximální přenos síly a ovládání lyží. Vnitřní botička je tenká a neposkytuje velké pohodlí. Tyto lyžáky se hodí pro špičkové lyžaře se závodními ambicemi.

Lyžařské boty: Typy podle pohlaví

Lyžařské boty pánské

Pánské sjezdové boty jsou určeny primárně pro muže. Více vystihující je ale označení unisexové, protože v nich mohou bez problémů jezdit i dámy. Lyžáky budou lépe přizpůsobeny pánské anatomii. V praxi to znamená především širší rozměr a vyšší komín (horní část skeletu).

Lyžařské boty dámské

Lyžáky dámské odpovídají potřebám žen. Sjezdové boty jsou celkově užší a jejich komín nižší. Zateplení bývá silnější než u pánských modelů. Barvy a design zohledňují dámské preference.

Lyžařské boty dětské

Dětské lyžařské boty jsou vytvořeny na míru potřebám těch nejmenších. Mají adekvátní rozměry, měkčí skelet a menší počet přezek. Zejména design těch nejmenších přezkáčů doplňují veselé barvy a pohádkové postavičky.

Lyžařské boty: Na jaké parametry se zaměřit

Výběrem správného typu lyžáků to teprve začíná. Přezkáče byste si měli vyzkoušet a předtím, než je koupíte, v nich alespoň 15–30 minut být. Pokud vás za tuto dobu nikde nezačaly tlačit a zároveň je v nich noha pevně zafixovaná, máte velkou šanci, že s nimi budete spokojeni. Naopak cítíte-li nepohodlí či dokonce bolest již při zkoušení, rovnou přejděte k dalšímu modelu.

Neznamená to, že lyžáky nelze kupovat na e-shopech. Podstatné však je lyžařské boty předem vyzkoušet. Na internetu si je pak jen objednáte za výhodnější cenu, než by vám nabídla kamenná prodejna. Jaké parametry lyžařských bot sledovat?

Lyžařské boty: Flex index

Zcela zásadní parametr, který číselně vyjadřuje tvrdost lyžařské boty. Čím vyšší číslo, tím je skelet tvrdší. Přenos sil bude přesnější, ale vy musíte vyvinout větší sílu, abyste komín boty dostali do požadovaného sklonu. Po vyšším flex indexu by se měli poohlížet pokročilí, případně těžší lyžaři.

Flex index se pohybuje mezi 40–170. S nejnižší flexí se setkáte u dětských lyžáků. U dospělých rekreačních bot je flex index zhruba 50–70, sportovní lyžaři volí hodnoty okolo 100. Sjezdové boty s flexí 150 už jsou de facto závodní lyžáky, které se pro běžné použití nehodí.

Flexe není žádná přesná fyzikální veličina. Obvykle se jedná o údaj, který vyjde z laboratorního ohýbání zapnuté boty při stanovené teplotě. Flex index 100 od jednoho výrobce nebude stoprocentně odpovídat flexi 100 u jiného. Do hry navíc vstupují další faktory jako utažení přezek, usazení nohy, pohyblivost nohy v kotníku, hmotnost lyžaře atd. Lepší představu o tuhosti lyžařské boty než z flex indexu ale nezískáte. Orientačně se při výběru flex indexu můžete řídit následující tabulkou.

 

Úroveň lyžaře

Flex index: Muži

Flex index: Ženy

Začátečník

60–70

50–60

Pokročilý

70–90

60–80

Sportovní lyžař

90–110

80–100

Výkonnostní lyžař

120–140

100–120

Závodník

nad 140

nad 120

Lyžařské boty: Šířka skeletu

Šířka skeletu je dalším parametrem lyžáků, který do značné míry vychází z vašich lyžařských schopností. Úzké sjezdové boty, ve kterých je noha pevně sevřená, maximalizují přenos síly a ovládání lyží. Šířka závodních lyžáků s vysokou flexí většinou nepřekročí 95 milimetrů. Rekreační lyžáky jsou klidně o 10 mm širší (cca 104–106 mm). Pokročilí lyžaři by měli sáhnout po sjezdových botách s šířkou zhruba 102–104 mm, ti sportovnější kolem 100 mm.

Velikost lyžařských bot

Uvádět jako jeden z klíčových parametrů jakýchkoliv bot výběr správné velikosti může působit zbytečně. Ne však u lyžáků. Tím spíš, když většina lyžařů jezdí v příliš velkých sjezdových botách. Výsledkem je zima na nohy a především horší ovládání lyží. Jak tedy vybrat velikost lyžařských bot?

Velikosti lyžařských bot jsou zpravidla udávány v systému Mondopoint, který vychází z délky chodidla v milimetrech. Pro posouzení toho, jestli vám bota sedí, si ji kompletně zapněte. Bez zapnutí přezek se vám noha nedostane do předepsané polohy – vy tak můžete snadno získat pocit, že je vám lyžařská bota malá, přestože to není pravda.

Jednou z nejosvědčenějších cest, jak zjistit, zda vám lyžák padne, je tzv. skeletová metoda. Vyjměte z lyžáků vnitřní botičku a nazujte si pouze samotný skelet. Nohu posuňte zcela dopředu, abyste se špičkou palce dotýkali přední části skeletu. Mezera, která se vytvoří za patou, vám sdělí výsledek.

Je-li mezera větší než 2,5 cm, pak tyto lyžáky nekupujte. Jsou příliš velké a potřebujete minimálně o jednu velikost menší. Rekreační jezdci by si při zkoušení skeletovou metodou měli naměřit mezeru za patou zhruba 14–25 mm. U sportovních lyžařů má být mezera ještě menší, cca 9–14 mm. Výkonnostním lyžařům bude u špičkových přezkáčů s tenkou vnitřní botičkou stačit i méně než 9 mm.

Pokud vás z nějakého důvodu všechny boty tlačí, zvažte možnost individuálního vytvarování lyžáků. Tato služba se označuje rovněž jako bootfitting a poskytují ji přímo vybraní prodejci. V rámci bootfittingu nabízejí například tepelné tvarování vnitřních botiček nebo tvarování skeletu pomocí broušení a vytahování. Tato služba vás nijak nezruinuje, standardně se pohybuje v řádu stovek korun. U některých prodejců ji často máte v ceně, když si u nich zakoupíte lyžařské boty.

Lyžařské boty: Počet přezek

Ve chvíli, kdy víte, jaký flex index odpovídá vašim schopnostem a dokážete správně posoudit, jestli vám přezkáče padnou (a opravdu nejsou velké), máte v podstatě vyhráno. Poté se můžete zaměřit na další parametry. Jedním z nich je počet přezek. Obecně se dá říct, že lyžařské boty mají 1–4 přezky. S jednou nebo dvěma přezkami se setkáte jen u dětských lyžáků. Děti nevyvinou tak velkou sílu, a proto je tento počet dostatečný.

U dospělých byl relativně dlouho přijímaný jen čtyřpřezkový standard, který dodnes převažuje. Nicméně v posledních letech se objevily sjezdové boty se třemi přezkami. Prostřední přezka je umístěna v úhlu 45 stupňů přes nárt, díky čemuž perfektně tlačí patu do patního lůžka lyžáku. Zabraňuje tím zvedání paty, což je u lyžařské techniky velice důležité.

Nezapomínejte ani na materiál přezek. U rekreačních modelů občas narazíte na plastové přezky, které nebudou držet nohu tak pevně a snáze dojde k jejich deformaci. Kvalitnější lyžáky mají odolnější a pevnější hliníkové přezky.

Lyžařské boty: Cena

Jestli byste v rámci lyžařské výbavy neměli na něčem šetřit, jsou to právě přezkáče. Pohodlí a celkový dojem z jízdy totiž závisí převážně na nich. Navíc je nekupujete na jeden rok, obvykle vydrží 3–5 let. Poté ztrácí svoji tuhost a noha vám v nich začne „plavat“. Životnost se samozřejmě odvíjí od četnosti jízdy.

Na kolik vás lyžařské boty vyjdou? Základní rekreační lyžáky seženete do 3 tisíc korun. Za kvalitní rekreační a sportovní sjezdové boty zaplatíte zhruba 3–6 tisíc korun. V této cenové kategorii pořídíte například Head lyžáky nebo lyžáky Salomon. Na ty nejlepší lyžařské boty si připravte ještě větší sumu. Sjezdové boty s flex indexem okolo 120 a více většinou stojí nejméně 10 tisíc korun.

Zobrazit více

Populární produkty